Czyszczenie stali

Czyszczenie i konserwacja stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest materiałem, który w nazwie ma wpisaną antykorozyjność. Aby jednak utrzymać elementy architektoniczne wykonane ze stali nierdzewnej w niezmienionym stanie przez cały okres ich użytkowania należy wykonywać pewne rutynowe czynności konserwujące.

Pierwsze czyszczenie nasza firma przeprowadza tuż przed przekazaniem obiektu lub przedmiotu właścicielowi. Następnie wszystkie elementy są zabezpieczane folią ochronną.

Pielęgnację stali nierdzewnej użytkownik może wykonywać we własnym zakresie w bardzo prosty sposób. Należy jedynie zachować kilka prostych zasad:

  • Do usuwania zwykłych zabrudzeń powstałych na skutek użytkowania lub opadów atmosferycznych, czy kurzu wystarczy przemycie elementu miękką szmatką i ciepłą wodą z mydłem lub łagodnym detergentem.
  • Na rynku dostępne są również specjalistyczne środki służące do czyszczenia i pielęgnacji stali nierdzewnej, np. na bazie alkoholu, które skutecznie usuwają ślady po palcach, oleju lub lekkich, tłustych zabrudzeniach.
  • Do czyszczenia stali można używać nylonowe gąbki lub miękkie nylonowe szczotki.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca osłonięte (niewidoczne), w których mogą pozostać zanieczyszczenia przyniesione przez wiatr. Jest to bardzo istotne głównie w warunkach morskich i przemysłowych, gdzie znajdują się w powietrzu chlorki powodujące lokalną korozję.
  • Zabrudzenia od farb można usuwać za pomocą rozpuszczalników, acetonu lub specjalistycznych środków na bazie związków alkalicznych – nie stanowią one zagrożenia dla właściwości antykorozyjnych stali nierdzewnej.
  • Należy unikać past i proszków do szorowania, gdyż mogą one pozostawić po sobie zarysowania. Nie wskazane są również środki zawierające chlorki lub kwas solny oraz środki do czyszczenia srebra.
  • Podobnie jest w przypadku stosowania szczotek, skrobaków, druciaków, szorstkich ścierek lub zmywaków czy noży. Są to akcesoria kuchenne, które niszczą powierzchnię stali nierdzewnej. Dodatkowo mogą pozostawić po sobie osady ze stali węglowej, które powodują rdzewienie materiału.
  • W razie pojawienia się na stali nierdzewnej wżerów lub głębokich rys należy usunąć je mechanicznie lub po prostu zgłosić się do firmy „MPnovi” w celu uzyskania pomocy.

Częstotliwość czyszczenia stali nierdzewnej jest zagadnieniem bardzo indywidualnym, zależnym od warunków w jakich dany element się stale znajduje. Zwykle wiąże się to głównie z doświadczeniem nabytym podczas użytkowania. Firma „Mpnovi” zaleca przestrzeganie następujących wytycznych z uwagi na środowisko i gatunek stali:

Rodzaj środowiska/Typ stali nierdzewnej AISI 304 AISI 316/316L
Śródlądowe Co 3-7 miesięcy Co 5-12 miesięcy
Wielkomiejskie i przemysłowe Co 1-5 miesięcy Co 3-7 miesięcy
Nadmorskie Gatunek nieodpowiedni Co 1-5 miesięcy